صفحه اصلی / میکسر و پاورمیکسر / تنظیمات پاورها

تنظیمات پاورها

تنظیمات پاورها

پاورها انواع مختلفی دارند که هر کدام مزایا و معایبی دارند .
استفاده از پاور باید نسبت به نیاز اپراتور صداو باتوجه به قدرت خروجی آن و درنظر گرفتن اُهم باند مصرفی و اُهم هر خروجی پاور باشد.

پاورهای ساده فقط دوتا ورودی لفت و رایت با دوتا خروجی برای بلندگو دارند .
با توجه به نوع پاور مصرفی از کابل رابط استاندارد استفاده کنید.
پاورها دونوع ورودی دارند یا ورودی آنها TS است ویا XLR و یا هردو مورد .
بعضی از پاورها فقط ورودی دارند بعضی ها هم خروجی وورودی رو باهم دارند .
پاورهای حرفه ای هر کدام امکانات خاص خودشون را دارند که به چند مورد اشاره میکنیم:

1-ورودی لاین== input
2-خروجی لاین == out put

3-خروجی بلندگو(کانال ۱و۲)== channel1/2

4- دکمه سوئیچ استریو و مونو == Dual یاstereo
MONO یا PARALLEL

5- دکمه سوئیچ کلیپ لمیتر ==

CLIP LIMITER

6- دکمه سوئیچ ساب ووفر ==
SUB WOOFER
7- ولوم تعیین فرکانس ساب

8- پیچ اتصالات ارت (اتصال به زمین)

9- دکمه سوئیچ مود بریچ ==
MODE BRIDGED

10- دکمه سوئیچ لوکات ==
LPN یا LOCUT

1- ورودی لاین input برای اتصال صدای اصلی به پاور است یعنی باید از خروجی میکسر اصلی به ورودی متصل گردد حالا مهم نیست میکسر باشد یا پاور میکسر یا آمپلی فایر معمولی ، فقط دقت داشته باشید که حتما کابل رابط رادر میکسر اصلی به خروجی متصل کنید .
حالا نسبت به نوع خروجی و نوع استفاده از خروجی میتوانید به ورودی پاور لفت و رایت وصل کنید که اصول اتصال آن این است که خروجی لفت را به ورودی لفت وخروجی رایت را به ورودی رایت متصل کنید .

لفت و رایت همان چپ وراست یا کانال 1و 2 پاور است.

2- خروجی لاین output پاور کاربردش خروجی گرفتن برای پاورهای دیگر است و سری کردن دوتا پاور به هم بکار میرود .

3- خروجی های بلند گو یا کانال های 1و2 ویا بانام channel A/ B است که برای متصل کردن باندهای پسیو استفاده می شود .
حالا با توجه به نوع باند و اُهم باند مصرفی و قدرت پاور باید باندها به پاور متصل شود .
حتما در اتصال باندها دقت کامل را داشته باشید که بیش از حد از قدرت پاور باند متصل نکنید و اُهم باند مصرفی با پاور تنظیم باشد و اختلاف اُهم نداشته باشد.

مثلا اگر پاوری در 4اُهم هر خروجی آن 1000 وات است باید باند 4اُهم هزار وات بهش متصل گردد یا دوتا باند 8 اُهم 500 وات با هم موازی بشوند و به پاور متصل گردد.

قانون اُهم

سری کردن :

R1+R2+R3+…Rn=Rt کل
8+8+8+8=32♎️

موازی کردن :

اگر مقدار مقاومت یکی باشد میشود

❗️یک مقدار تقسیم بر تعداد
یعنی اگه 4 تا 8 اهم باشد میشود

8÷4= 2 ♎

و اگر در موازی مقدار مقاومت یکسان نباشد میشود

1/R1 + 1/R2 +…1/Rn= 1/Rt کل

/ = تقسیم
♎️= اهم واحد مقاومت

ادامه☝️☝️☝️
#تنظیمات_پاور
@sedayno_channel
#قسمت_دوم
4- اکثر پاورها دکمه سوئیچ انتخاب حالت ورودی صدا را دارا هستند که نام سوئیچ در خیلی از پاورها تفاوت دارد که بنام DUAL یا STEREO که برای انتخاب ورودی صدای استریو کاربرد دارد که وقتی فعال باشد ورودی باید استریو باشد یعنی دوتا کابل رابط باید به پاور متصل شود یکی برای کانال یک ورودی یا همان رایت و یکی دیگه هم کانال دو ورودی یا همان لفت پاور متصل باشد.

سوئیچ بعدی MONO یا PARALLEL است
وقتی دکمه روی این حالت باشد صدا مونو می شود در این حالت باید یک کابل به ورودی پاور متصل شود.
در این حالت دقت کامل داشته باشید که حتما کابل اتصال به پاور را به ورودی کانال یک یا همان A متصل گردد تا صدا به دو کانال هم ارسال شود اگر به ورودی B پاور وصل کنید و دکمه درحالت مونو باشد صدا به کانال A ارسال نمی شود (البته تعداد معدودی از پاورها این قابلیت رو دارند و احتمال برگشت صدا به دستگاه است).
نکته :
اگر دوتا ورودی به پاور متصل گردد و دکمه روی حالت mono باشد صدا مونو می شود ودر بعضی از پاورها صدا به دستگاه اصلی برگشت داده می شود و کنترل هردوتا ورودی پاور یکی می شود(یعنی اگر ولوم کنترل ورودی لفت با ولوم خروجی لفت باشد در حالت مونو با ولوم خروجی رایت هم همزمان کنترل می شود).

5-دکمه CLIP LIMITER اگر این سوئیچ فعال باشد کنترل لیمیتر پاور اتوماتیک می شود یعنی موقع لیمیت یا کلیپ شدن پاور اتوماتیک صدا کمتر می شود البته در بعضی از پاورها این سویئچ تعبیه شده ولی دراکثر پاور ها سیگنال لیمیتر و کلیپ با LED زرد رنگ وقرمز رنگ هشدار داده می شود دکمه فعال وغیر فعال وجود ندارد.
لیمیتر برای هشدار دادن به صدای بیش از حد مجاز است.

کلیپ هم برای هشدار خطر بیش از حد مجاز بودن صدا و قطع احتمالی صدا یا خاموش شدن پاور است.

6_7 – دکمه SUB WOOFER این سوئیچ در بعضی از پاورها تعبیه شده برای باندهای ساب استفاده می شود که برای بهینه سازی فرکانس های پایین است اگر فعال باشد میتوان با ولوم های تعیین فرکانس صدای ساب را بهینه کرد مثلا در چه فرکانسی صدا بم یا همان بیس داشته باشد یا در چه فرکانسی صدای بم حذف شود.

8- این پیچ برای اتصال سیم ارت به پاور است برای اتصال یک رشته سیم را به پیچ بدنه پاور متصل کنید و سر دیگر سیم را به زمین نمناک متصل کنید یا رشته سیم را به دور میخ بپیچانید و به زمین بکوبید درصورت میسرنبودن اتصال به زمین ،به لوله آب یا آهن پنجره بدون رنگ متصل کنید
از اتصال به لوله گاز خوداری کنید احتمال سوختن ویا مشکل دار شدن پاور زیاد است.

9- دکمه MODE BRIDGED
اگر این سوئیچ فعال باشد خروجی پاور درحالت بریچ قرار می گیرد در این صورت قدرت خروجی ها یکی می شود مثلا اگر خروجی هر لاین پاور در کمترین اُهم یعنی 2 اُهم 2000وات باشد در حالت بریچ می شود 4000 وات.
دربعضی از پاورها خروجی بریچ جدا تعبیه شده ولی اکثر پاور ها جدا نیست که در لاین A فعال می شود
البته درحالت بریج صدا ورودی باید مونو باشد و طریقه اتصال آن دو پین مثبت دو کانال خروجی پاور است که در حالت بریچ روی یک لاین با توان دو برابر خروجی می دهد .
نکته بسیار مهم:
مواردی که گفته شد برای آشنایی و اطلاع داشتن در حالت بریچ بود سعی کنید پاور را در حالت بریچ قرار ندهید و استفاده نکنید چون اطلاع دقیق نداشتن و حرفه ای نبودن برای استفاده در حالت بریچ عواقب ناگواری دارد مثلا احتمال سوختن یا آتیش گرفتن پاور وجود دارد یا احتمال سوختن باند مصرفی دارد.

10- دکمه LPN یا LOCUT
این سوئیچ برای حذف فرکانس پایین یاهمان صدای بم در محدوده فرکانس خاص می باشد ای سوئچ محدوده فرکانسش در پاور ها متفاوت است مثلا در بعضی از پاورها فرکانس پایین 30 kh کیلوهرتز یا 80 کیلوهرتز را حذف میکند که معمولا پشت پاورها این اطلاعات درج شده است.

۲ دیدگاه برای تنظیمات پاورها ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.