صفحه اصلی / دی جی DJ / نورپردازی ویژوال

نورپردازی ویژوال

نورپردازی ویژوال

یکی از رایج ترین سوالاتی که تقریبا هر هفته از دی جی ها دریافت می کنیم چگونگی اضافه کردن عنصر تجسم موسیقیایی به اجرا مربوط می شود. از اجرای موسیقی مهمانی های داخل خانه بعد از استفاده از تلویزیون های 60 اینچی به عنوان نمایشگر گرفته تا اجرای آنها درکلوب های محلی با سیستم های طرح ریزی شده خودشان، قابلیت نمایش ویدئو به ندرت مسئله ساز می شود ، اما پیدا کردن یک منبع بزرگ واکنشی موسیقی از تصاویر سخت تر است! امروز چند ابزار DIY داریم تا اگرهنوز با یک VJ بزرگ دوست نشده اید….برایتان دست بکارشویم.
VIDEOیک ستاره ی دی جی را کشت
اولین و مهمترین چیزیکه بایداشاره کنم اینست که، نورپردازی تصویری ویجی بخودی خود می تواند به اندازهDJ بودن هنرمندانه باشد. این فرایند دراکثرموارد بشکل هنری شبیه صرف زمان در ردیابی کردن مواد عالی و آماده سازی آن برای پخش در مکان زنده است. طبق تجربه من، دی جی های واقعی درنایاب نیستند و رسیدن به ویجی های بزرگ نسبتا دشوار ست.

آموزش نورپرازی ویژوال

گاهی اوقات مهم ترین چیز داشتن چند تصویر خوش منظرست تا به جو مهماتی و یا عمق نمایش بیفزاید. بنابراین برای انجام اینکار، بدون هیچ گونه برنامه نویسی و یا آماده سازی بصری چند ابزار صوتی واکنشی وجوددارند :

ویژوآل کننده ی HIJACKING ITUNES’

ابزار مورد نیاز: Nicecast یا نرم افزار جریان دهنده ی مشابه)، آیتونز
فاکتور بسیار معروف: کنترل مطمئن، اما همراه با تاخیر
اکثرکاربران آیتونزبخوبی ازحماسه ی موجود درایتونز باخبرند که دربسیاری از ورژنهای نرم افزارهای پخش کننده موسیقی چندبارفرایند را تکرارمی کنند. ویژوال کننده ی فعلی مگنتو سفرکاملا موثر بوده و احتمال آن می رود که بسیاری از دی جی ها الگوهای زمان واقعیکه بوسیله نرم افزار شکل گرفته است را مشاهده کرده وباتعجب ازخود بپرسند که چرا وقتی روی استیج هستم چنین چیزی پشت سرمن نباشد!!
درحقیقت ویژوآل کننده ی آیتونز تقریبا برای دی جی ها عالیست. بامجموعه ای ازکنترلهای ساده کامل می شود وبه شما امکان کنترل جنبه های مختلف بازخوردهای بصری رادرزمان حقیقی می دهد و دراینجا لیست کاملی ازآن رامشاهده می-کنید:
بله، صبر میکنیم تا 4مورد ازموارد زیررا امتحان کنید:
مد/حالت فعلی را تغییردهید.
پالت رنگها را عوض کنید
اطلاعات ترک را پخش کنید.
چرخه ی خودکار را خاموش و روشن کنید. (بطورپیش فرض روشن است)
حالت فریز را سوییچ کنید.
قفل دوربین را خاموش و روشن کنید.
پیش بینی احتیاطی آیتون هیچ منبع صوتی خارجی را نمی پذیرد مگربرای جریانهای صوتی پس برای خارج کردن صوت از ستاپ دی جی باید جریان صوت را به کامپیوترخود برگردانید.سریعترین راه انجام اینکارتعیین مسیرفیزیکی صوت برتر به کامپیوتر یا ورودی کارت صداست. سرور درجریان را با ابزارهایی همچون نایس کست فعال کنید واین ورودی را با ابزاریی با پایین ترین کیفیت به جریان بیاندازید (تا بار سی پی یو تان به حداقل ممکن برسد).دراین تنظیمات درحدود 1تا 4ثانیه آیتون پشت صدای واقعی دی جی شما خواهد بود ، به این معنی که ویژوال های واکنشی صوتی کمی تاخیر دارند(اما در آزمایش ما همچنان کاملا مطمئنsolid هستند، زیرا بطورمداوم بدون وجود نوسان تاخیردارند.همچنان شما قادرید پارامترعای ویژوال کننده رادرزمان حقیقی کنترل کنید واین برای یک ستاپ ساده بسیارخوشایند است.آیا برای این ستاپ به کمک نیاز دارید؟ نحوه ی به جریان انداختن Spotify درویژوال کننده ی ایتونز توسط @JPARISHY رامطالعه کنید
پرتو افکنی موسیقی
ابزارهای موردنیاز: نرم افزار پرتوافکنی موسیقیایی وپروژکتور(OSX, Windows, Linux)
دشواری:بسیار ساده است
فاکتورعالی : با مه واقعا می درخشد
این نرم افزار ویژوال کننده نیازمند اینست که شما درجعبه وسایلتان یک پروژکتور داشته باشید هرچه روشنتر باشد بهتراست. در Music Beamازنورحقیقی استفاده می شود که ازپروژکتور می آید تا نمایش را روشن سازدو پرتوهای پروژکتوربه الگوهایی تجزیه می شوند که جلوه های نورپردازی معروف/محبوب متعدد را شبیه سازی می کنند.جلوه های آشنا عبارتند از دربی،گل ماه،اسکنر،نقطه های آرجی بی،برف و…
این نرم افزار Music Beam رایگان است وکنترل پروژکتورشمارا بهنگام پخش دوم برای کامپیوترتان بدست می گیرد، درحالیکه برای شما امکان اداره کردن جلوه های روی صفحه نمایش اصلی را فراهم می آورد.پروژکتورها عموما” برای افکندن تصاویر بر صفحه نمایش طراحی شده اند، بنابراین استفاده از آنها بعنوان نورپردازی جلوه های/صحنه انقدر که باید موثرنیست. اما استفاده از کمی مه یاغبار در اتاقیکه از Music Beam درآن استفاده می کنید وبهره گیری ازفاکتور جالبwow factor روند کاررابهترمی کند.
بامشاهده ویدئوزیر قابلیت های این نرم افزاررا بهتر درک می کنید:
ویژوآلهای MACROMEEZ
ابزارهای موردنیاز:نرم افزار ماکرومیز،کنترلگرپی اس3
دشواری:آسان
فاکتورعالی: کنترل بی سیم مطمئن ،بسیارسرگرم کننده
بسیاربندرت اتفاق می افتد که بتوانید نرم افزار ویژوال پیدا کنید که دارای کنترلهای متعدد باشدکه برای کنترلگر بی سیم بسیار معمول ازقبل برنامه ریزی شده باشد ونیزماکرومیزدرآن محوریت داشته باشد. من ازاین نرم افزار برای کنترل ویژوآلهای روی صحنه وپشت سردی جی ها ازمیان تماشاگران استفاده کردم واینکاربطور باورنکردنی لذت بخش است.
درحالیکه اریarray ماکرومیزویژوالهای مشمول درنهایت تکراری خواهند شد .بااستفاده از حالت فریک اوت و لامپهای شهریcity lights ونیزکنترل بازخوردها ولرزشها میزان کنترل ویژوالها سبب تطبیق پذیری کامل شده و کار با آن را لذت بخش می سازد.ماکرومیز حدود یکسال بروزرسانی نشد اما با کنترلگر پی اس 3 بلوتوث همچنان ابزار شگفت انگیزی برای ویژوال های ساده است .

خرید تجهیزات نورپردازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.