صفحه اصلی / انواع سازها / گیتار لوسیل

گیتار لوسیل

گیتار لوسیل

انواع سازها

لوسیل (انگلیسی: Lucille) نامی است که به گیتار های بی.بی. کینگ گفته می شود. آن ها معمولاً گیتار های سیاه رنگ گیبسون شبیه به سری ES-355 هستند.

Lucille

لوسیل

داستان لوسیل

Lucille
لوسیل و بی.بی. کینگ

در زمستان ۱۹۴۹ بی.بی. کینگ در یک سالن رقص در شهر تویست در ایالت آرکانزاس اجرا می کرد. در آن زمان برای گرم کردن سالن از یک بشکه که تا نیمه از نفت چراغ پر شده بود ,استفاده می شد. در حین اجرا دو مرد شروع به دعوا کردند و این باعث ریخته شدن نفت چراغ و ایجاد یک آتش سوزی شد. بعد از تخلیه سالن کینگ متوجه شد که گیتار گیبسون سی دلاریش را در آتش جا گذاشته به همین خاطر به داخل سالن برگشت تا آن را بر دارد. در آن آتش سوزی دو نفر کشته شدند. فردای آن روز معلوم شد که دو مرد بر سر زنی به نام لوسیل دعوا می کردند. کینگ هم نام گیتار خود را لوسیل گذاشت تا به یاد داشته باشد که هیچوقت کار احمقانه ی رفتن به داخل آتش برای یک گیتار و یا دعوا کردن سر یک زن را تکرار نکند.

بی.بی. کینگ در آلبومی به نام لوسیل داستان لوسیل را بازگو می کند.

لوسیل ها در طول فعالیت بی.بی. کینگ

لوسیل های نخستین

کینگ در طول فعالیتش گیتار های مختلف از شرکت های مختلف استفاده کرده است اما بیشتر از گیتار های سری ES-355 گیبسون بهره برده است.

لوسیل گیبسون

Lucille
لوسیل گیبسون

در سال ۱۹۸۰ شرکت گیتار گیبسون مدل بی.بی. کینگ لوسیل را عرضه کرد. شرکت اپیفان که از زیرشاخه های گیبسون شده است مدلی به همین نام و قیمت پایین تر عرضه می کند.

لوسیل کوچک گیبسون

Lucille
لوسیل کوچک گیبسون

در سال ۱۹۹۹ گیبسون , مدل لوسیل کوچک با Little Lucille را عرضه کرد که نسخه ای از سری Blueshawk بود.این سری دیگر در آمریکا تولید نمی شود.

لوسیل تولد هشتاد سالگی

در سال ۲۰۰۵ گیبسون به مناست هشتاد سالگی بی.بی. کینگ هشتاد گیتار ویژه به نام “لوسیل تولد هشتاد سالگی” تولید کرد. اولین نسخه ی آن به عنوان هدیه ی تولد به بی.بی. کینگ داده شد. کینگ از آن گیتار تاتابستان سال ۲۰۰۹ استفاده می کرد تا این که این گیتار از وی دزدیده شد. در دهم دسامبر ۲۰۰۹ , اریک دال بدون آن که بداند آنرا از یک مغازه ی نسیه فروشی در لاس وگاس خرید. در حین تحقیق در مورد گیتار از شرکت گیبسون باتماس گرفته شد. در نوامبر همان سال این لوسیل به بی.بی. کینگ که از پس گرفتن هدیه تولدش خوشحال بود باز گردانده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.